1 Eylül 2012 Cumartesi

Gözün Evrimi ve Aşamaları Nedir?

Hadi şimdi merakla beklediğiniz o konuya giriş yapalım. Sizler için ücretsiz olarak yaptığımız paylaşımları sosyal medyada desteklemenizi umuyoruz. Websitemizi Twitter'dan takip edebilmek için yan menüdeki Twitter linkimize tıklayınız. Okuduğunuz ve işine yarayan yazılara lütfen yorum atmayı unutmayın.

Gözün evrimi, taksonlarda geniş ölçekte rastlanan özel bir homolog organ örneği olarak anlamlı bir çalışma konusudur. Gözün görsel pigmentler gibi bazı bileşenleri ortak bir atadan geliyor gibidir. Yani bu pigmentler, hayvanlar farklı dallara ayrılmadan evvel evrimlerini tamamlamıştır. Bununla birlikte görüntü oluşturma yeteneğine sahip, karmaşık gözler, aynı proteinler ve genetik malzeme kullanılarak birbirinden bağımsız olarak 50 ila 100 kere evrimleşmiştir.

Gözün Evriminin Önemli Aşamaları

Karmaşık gözler ilk kez birkaç milyon yıl önce Kambriyen patlaması olarak adlandırılan süratli türleşme döneminde evrilmiş görünmektedir. Kambriyen öncesinde gözlerin varlığına dair herhangi bir kanıt yoktur ancak Orta Kambriyen devrinde Burgess shale olarak bilinen fosil yatağında geniş bir çeşitlilik gözlendiği açıktır.

Sitemizi Twitter'dan takip edebilmek için sağ menüdeki fan sayfasını inceleyiniz. Yorumlarınızla süslenecek olan bu makaleyi zevkle okuyacağınıza eminim.

Gözler, ait oldukları organizmaların ihtiyaçlarını karşılayan çok sayıda adaptasyon sergiler. Keskinlikleri, tespit edebildikleri dalgaboyu aralığı, az ışık seviyelerindeki hassasiyetleri, hareketi yakalama,nesneleri seçebilme ve renkleri ayırt etme becerileri bakımından farklılıklar gösterebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder